TÖRTÉNET
A térség legnagyobb városa három, ill. négy eltérő történelmi múltra visszatekintő, egymástól markánsan különböző rétegződésű község összevonása - a járási székhelyhez csatolása - eredményeként alakult ki. Legrégibb közülük a város északi felén elterülő Sári, amit - akárcsak szomszédait - a török 1597 körül pusztított el. Új birtokosa, Vorster Kristóf tábornok 1696/1712 -től telepítette be katolikus szlovák úrbéresekkel , akik később jogutódát , br.Laffert , majd a gr. Nemes családot szolgálták.
A település déli felén Gyón található. Gyón pusztáit az 1720-as években Halász Péter kezdte betelepíteni református magyar, később Zlinszky János evangélikus szlovák jobbágyokkal. Ez az erősen integrált és sajátos hierarchia szerint rétegződő konszolidált lakosság Ócsa és Alsónémedi után egyedül itt tette meg lépéseit a két világháború közt a polgárosodó parasztság felé.
Hernád
TÖRTÉNET
Hernád nevét 1388-ban említi először írásos dokumentum. Ekkor a település már a népes köznemesi falvak megszokott hétköznapjait élte. Az idillikusnak tűnő állapot a török uralom alatt megszűnt, a török dúlások következtében a terület szinte teljesen elnéptelenedett. A XVII. század derekán Hernád üszkös romjait benőtte a fű. Stagnálás jellemezte a XVIII. századot és a XIX. század első felét is.
Az utóbbi évszázadban Alsó- és Felsőhernádi pusztaként nyilvántartott, az újkorban Újhartyánhoz csatolt külterület 1945-ben alakult önálló községgé. Az 1600 körül elpusztult falu területén nem szerveztek úrbéres telkeket, a Beleznayak és utódaik kitartottak e gyenge homok külterjes használata mellett, népessége ezért 1870-ig félezer alatt maradt. A változásokat a kiegyezés hozta meg. A vasúton kívül ebben a Szabó-, később Steinherz-féle szőlőgazdaság (s a Dörner-malom) játszott szerepet, melyek gazdasági cselédségnek is biztosítottak házhelyeket: továbbá a környékükre jellemző bokortanya-rendszer. Ezek az 50-100 holdas üzemméretű gazdaságok az anyaközségből kirajzó módosabb gazdák bérleményei, majd tulajdonbirtokai voltak, s szintén éltek külső munkaerő alkalmazásával.
Kakucs
TÖRTÉNET
A 15.sz.-tól pusztaként ismert helység 1730-ban került gr. Grassalkovich Antal tulajdonában, aki a környékben megszerzett további pusztáival együtt azok majorsági központjává fejlesztette. Jobbágyfaluvá fia, II.Antal alakította . 1784-ben kiadott telepítési hirdetménye alapján 300-350 (kétharmad részt féltelkes jobbágy, harmadrészt zsellér) lakos telepedett a majorság mellé. Többségük katolikus, illetve (századunk elejére fokozatosan elmagyarosodott) szlovák etnikumú volt.
Az úrbéres listák és anyakönyvek tanulmányozása alapján arra lehetett következtetni, hogy nem idegen beköltözök, hanem többnyire a sári jobbágycsaládok azon tagjai voltak, akiket mint gulyást, csikóst, vagy juhászt már korábban is az uradalom pusztáin alkalmazták. Mivel a szomszédos Inárcson jobbágytelepítés nem történt, annak négyezer holdas határát is hozzájuk csatolták, ui. a kakucsi lakosság a 18.sz. végétől választott jegyzővel, bíróval és esküdtekkel, vagyis a kor igényeinek megfelelő önkormányzattal (s iskolával) rendelkezett.
Inárcs
TÖRTÉNET
Az 1600 körül elpusztult falut Nagykőrösre menekült urai, a Farkasok századokon át legelőbérletnek hasznosították. Mivel a török kiűzése után birtokjogukat Inárcs egészére elismertetni nem sikerült, s kénytelenek voltak a Kedlevichekkel és a Beleznayakkal osztozni rajta, jobbágyságot egyikük sem telepített pusztájára.
A majorsági földhasználat konzerválódása következtében a Kakucshoz csatolt Inárcs fejlődése megrekedt a külterjes puszták szintjén. Stagnáló állapotából vasútépítés idején lendítette ki két új birtokosa, akik szőlő- és más intenzívebb kultúrákkal váltották fel a külterjes állattartást. A külterületi lakott hely tényleges benépesülése e gazdaságok modernizálásnak és növekvő munkaerőigényeinek hatására gyorsult fel, így az 1910-ig tartó fél évszázad alatt a lakosság száma több mint kétszeresére, 800 fölé emelkedett.
Örkény
TÖRTÉNET
A középkori forrásokban csak birtokként , a török defterekben pedig pusztaként jelölt Örkény a 18.sz. első harmadától a Grassalkovich -uradalom falvainak sorában osztozott. I.Antal gr. idején csak majorság, fogadó és kápolna épült a pusztai postaállomás környékén, s eleinte a szilaj állattartás dominált. A jobbágytelepítés (l784) II.Antal hg. nevéhez fűződött. A viszonylag erős migráció közben, megtelepült katolikus, részben szlovák lakosság egy része mint majorsági alkalmazott, már korábban is kapcsolatban volt Örkénnyel. Mintegy kétharmaduk volt jobbágy, harmaduk zsellér, s a szomszéd községhez hasonlóan a jobbágy falu és a majorság a cigány családoknak is munkát adott s tisztes megélhetést biztosított.
Örkény népessége is lassú egyenletességgel fejlődött, 1880 körül sem érte el az 1300 főt, ekkor azonban viharos ütemre váltott.
További cikkeink...
- 1
- 2